مشکل شارژ نشدن گوشی و نحوه رفع این مشکل

همه ما کم و بیش با مشکل شارژ نشدن گوشی مواجه شده ­ایم. گاهی گوشی یا اصلاً شارژ نمی­شود یا به کندی شارژ می­شود. در این مقاله با ارائه راه کارهایی به شما کمک می کنیم این مسأله را علت­ یابی کنید و مشکل را برطرف نمایید.

نرم افزار آمپر (Ampere) را بر روی گوشی خود نصب کنید

استفاده از نرم افزار آمپر روش بسیار مؤثری برای اطمینان یافتن از شارژ شدن گوشی و میزان شارژ آن است. به علاوه این نرم افزار به شما کمک می­کند مناسب ­ترین روش شارژ را برای گوشی خود انتخاب کنید.

مشکل شارژ نشدن گوشی

مشکل شارژ نشدن گوشی

از یک منبع الکتریسیته متفاوت استفاده کنید

گاهی مشکل از گوشی و شارژر نیست، بلکه مشکل از منبعی است که برای شارژ استفاده می­کنید. اگر از پریز یا پورت یواس­بی در کامپیوتر استفاده می­کنید، پریزها و پورت­های دیگر را نیز امتحان کنید.

کابل شارژر را بررسی کنید

طبق آمار، کابل شارژر از دلایل اصلی مشکل شارژ گوشی است. ما بارها و بارها کابل شارژر را جمع می­کنیم و باز می­کنیم، تا می­کنیم و اغلب اوقات آن­ها را با زاویه­ای نادرست به منبع الکتریسیته وصل می­کنیم. همه این کارها به کابل صدمه می­زند. می­توانید با تعویض کابل این مشکل را بررسی کنید

مشکل شارژ نشدن گوشی

آداپتور را امتحان کنید

قبل از آن که به سراغ خود گوشی بروید بهتر است آداپتور را نیز بررسی کنید، احتمال این که پورت یواس­بی آداپتور شکسته شده باشد زیاد است، همچنین ممکن است درگاه اتصال یواس­بی بر اثر اتصال­های مکرر شل شده باشد. برای امتحان آداپتور نیز بهترین راه این است که آن را تعویض نمایید، یا با یک گوشی دیگر آن را امتحان کنید.

مشکل شارژ نشدن گوشی

گوشی خود را خاموش کنید

اگر با گوشی مشغول یک بازی با گرافیک سنگین هستید، به احتمال زیاد سرعت مصرف شارژ گوشی بیشتر از سرعت دریافت شارژ است. اگر گوشی خود را خاموش کنید یا در حالت هواپیما قرار دهید به این مسأله پی خواهید برد.

مشکل شارژ نشدن گوشی

محل اتصال یواس­بی را بررسی کنید

اگر کابل و آداپتور و منبع انرژی مشکلی نداشتند، باید به سراغ راه کارهای تخصصی­ تری بروید. اغلب اوقات درگاه فلزی یواس­بی در گوشی خمیدگی جزئی پیدا می­کند و نمی­تواند به کابل متصل شود. ابتدا گوشی را خاموش کنید و باتری آن را بیرون بیاورید. با سنجاق، خلال دندان یا چیزی مشابه، فلز کوچک داخل درگاه اتصال یواس­بی روی گوشی را صاف کنید. این کار را با ملایمت انجام دهید وگرنه آسیب بیشتری به گوشی وارد می­شود.

مشکل شارژ نشدن گوشی

گاهی نیز ممکن است چیزی مانند کرک لباس یا گرد و خاک و چیزهایی که در جیب و کیف کنار گوشی می­گذاریم در درگاه یواس­بی گیر کند، برای تمیز کردن آن ابتدا گوشی را خاموش کنید و با نور چراغ قوه آن را به خوبی بررسی کنید. می­توان با فوت کردن یا دستگاه هوای فشرده درگاه یواس­بی را تمیز کرد، اما اگر از عهده این کار برنیامدید به متخصص تعمیر گوشی مراجعه کنید.

همچنین اگر درگاه یواس­بی مرطوب باشد گوشی شارژ نمی­شود. این یک سیستم امنیتی برای حفاظت از گوشی است. در بعضی از گوشی­ ها در صورت بروز این مشکل علامت قطره آب در گوشه صفحه نمایش ظاهر می­شود. معمولاً این مشکل به خودی خود بعد از چند ساعت حل می­شود. اگر علامت قطره آب ناپدید نشد و شما از خشک بودن درگاه یو­اس­بی مطمئن بودید، گوشی را یک بار خاموش روشن کنید.

اگر باز هم علامت قطره ناپدید نشد، این مراحل را طی کنید:

  1. از تنظیمات، گزینه Apps (اپلیکیشن­ها) را انتخاب کنید؛
  2. سپس قسمت More options (گزینه های بیشتر) را انتخاب کنید؛
  3. در این قسمت وارد Show system apps (اپلیکیشن­های بیشتر) شوید؛
  4. گزینه USB Setting (تنظیمات یو­اس­بی) را انتخاب کنید؛
  5. وارد قسمت Storage (ذخیره) شوید؛
  6. در نهایت گزینهClear data  و Clear Cache (پاک کردن اطلاعات و پاک کردن حافظه نهان) را انتخاب کنید.

همواره موارد ایمنی را به یاد داشته باشید

هرگز گوشی خود را نزدیک آب یا در مکان­های بیش از حد مرطوب و گرم شارژ نکنید. اگر کابل یا شارژر گوشی را جایگزین کردید به خاطر داشته باشید: گزارش­های زیادی موجود است حاکی از آن که شارژرهای ارزان قیمت یا بی کیفیت ناگهان منفجر شده­اند و گوشی را به تکه ذغالی تبدیل کرده­اند. همواره از استاندارد بودن وسایل جانبی جایگزین گوشی اطمینان حاصل نمایید. سعی کنید پس از اتمام شارژ گوشی، شارژر را بیرون بیاورید. همچنین آن را در مکان­های تنگ مانند زیر بالش یا داخل محافظ گوشی شارژ نکنید.

باتری گوشی را جایگزین کنید

اگر باتری گوشی مشکل دارد بهتر است یک گوشی جدید بخرید یا آن را به تعمیرکار موبایل نشان دهید. اگر باتری قابل تعویض است می­توانید آن را با یک باتری جدید جایگزین کنید. تورم باتری یا ترشح مواد داخل آن نشانه معیوب بودن باتری است.

سیستم عامل گوشی خود را به روز رسانی کنید یا به سیستم عامل قبلی بازگردید

تغییر نرم افزار گوشی بیش از آن چه که فکر کنید روی عمر باتری اثر می­گذارد.

با این که نسخه ­های جدید اندروید معمولاً به گونه­ ای طراحی می­شوند که تأثیر منفی روی باتری نداشته باشند، گاهی گوشی های قدیمی نمی­توانند نرم افزار جدید را تحمل کنند. اگر گوشی پس از به روز رسانی مشکل شارژ پیدا کرد باید نسخه جدید را حذف کرده و از همان نسخه قدیمی استفاده نمایید ـــ اما به خاطر داشته باشید همواره جدیدترین سیستم عامل امن­ترین سیستم برای گوشی شماست. بازگشت به سیستم عامل قدیمی تکنیک­ ها و روش­های خاصی دارد که باید از آن­ها آگاه باشید.

از طرف دیگر اگر از سیستم عامل قدیمی استفاده می­کنید، یکی از راه حل­ های رفع مشکل شارژ آن است که سیستم عامل گوشی خود را به روزرسانی کنید.

گوشی خود را ریبوت (راه اندازی مجدد) کنید

اگر مشکل شارژ گوشی شما برطرف نشد، و مطمئن شدید که این یک مشکل نرم افزاری است آن را ریبوت کنید.

  1. گوشی را خاموش کنید.
  2. 10 ثانیه صبر کنید.
  3. شارژر را به برق وصل کنید.
  4. گوشی را روشن کنید.

روش دیگری نیز برای ریبوت گوشی به کار می­رود و آن استفاده از ترکیب کلیدهاست که با توجه به مدل گوشی ترکیب کلیدها اندکی تفاوت دارد. اما در اکثر گوشی­ها از ترکیب کلید پاور و کم کردن صدا برای این کار استفاده می­شود.

بیشتر بخوانید

نرخنامه تعمیرات موبایل

آموزش رایگان فلش کردن گوشی در 5 دقیقه

تعمیرات موبایل اصفهان

Subscribe
Notify of
4
Inline Feedbacks
View all comments